Του Γιώργου Σταρά. Δημοσιεύτηκε: TOP NEWS, ΑΕΤΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ, ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ

Στο β’ ημίχρονο ξέσπασε ο Ψηλορείτης περνώντας τελικά νικηφόρα από τα Ανώγεια και επικρατώντας με 4-1 του τοπικού Αετού, διατηρώντας την διαφορά των 5 βαθμών που έχει από την κορυφή και το Σπήλι.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Λυκούργος Τζαγκαράκης, ο οποίος «καθάρισε» για την ομάδα του και με δύο δικά του γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο, την έβαλε μπροστά στο σκορ με δύο γκολ διαφορά (1-3). Γιατί στο α’ ημίχρονο, ο Αετός Ανωγείων προέβαλλε σθεναρή αντίσταση καταφέρνοντας να πάει στην ανάπαυλα στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1. Όλα αυτά και ενώ ο Ψηλορείτης μπήκς πολύ δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας στο 11’ να ανοίξει το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Καλυβιαννάκη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουρνιανού. Η «απάντηση» όμως των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 14’ ο Μανόλης Σπαχής με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Πλαΐτη, ο οποίος έχασε την μπάλα από τα χέρια του, χτύπησε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα (1-1). Δεν βρήκαν στόχο τα σουτ των Ματαραγκάσι (15’) και Κουρνιανού (20’), για να χάσει μεγάλη ευκαιρία ο Αετός Ανωγείων στο 24’ με τον Πλαΐτη να εκτινάσσεται στο αριστερό του «Γ» και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ στο σουτ του Μανόλη Σπαχή, με την μπάλα να κοντράρει και στον Κατσαμά. Σπουδαία απόκρουση και του Μπροκάκη στην απέναντι εστία στο 35’ στην κεφαλιά-ψαράκι του Πολύχρονου. Κουρνιανός (37’) και Ματαραγκάσι (39’) δεν βρήκαν στόχο, για να χάσουν οι φιλοξενούμενοι την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο 44’ με τον Μπροκάκη να «λέει» όχι και πάλι στον Πολύχρονο.

Όμως με την έναρξη της επανάληψης, στο 51’ ήρθε το 1-2, με τους Καρπουζάκη-Ματαραγκάσι και Τζαγκαράκη, να αλλάζουν πολύ όμορφα την μπάλα, τον δεύτερο να την «κόβει» στον Τζαγκαράκη, ο οποίος με αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Μπροκάκη. Από εκεί και πέρα ο Ψηλορείτης κυριάρχησε και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αετό Ανωγείων, ο οποίος προσπάθησε να απειλήσει με σουτ του Αγ. Σπαχή στο 60’ που κόντραρε στον Τσακάλη και κατέληξε άουτ. Στο 65’ ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με την ατομική ενέργεια και το αριστερό σουτ του Τζαγκαράκη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, γράφοντας με αυτό τον τρόπο το 1-3. Καλό σουτ του Κουρνιανού στο 70’ η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 72’ διαμορφώθηκε το τελικό 1-4, με τον Ματαραγκάσι να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ και με φαλτσαριστό πλασέ να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Μπροκάκη. Τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, το σουτ του Κεφαλογιάννη στο 85’ όπου η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αετός Ανωγείων (Τάκης Μέμος): Μπροκάκης, Κεφαλογιάννης, Καλομοίρης, Φ. Ξυλούρης, Σουλτάτος, Δραμουντάνης (46’ λ.τ. Νύκταρης), Χαρακαμπάκης, Αεράκης (49’ Αγ. Σπαχής), Μ. Σπαχής, Δ. Ξυλούρης (74’ Κουτάντος).

Ψηλορείτης (Λυκούργος Τζαγκαράκης): Πλαΐτης, Κατσαμάς (46’ Κ. Κοσκινάς), Καλυβιανάκης, Πολύχρονος, Τσακάλης (73’ Μαθιουδάκης), Κρασονικολάκης, Καρπουζάκης, Κουρνιανός, Ματαραγκάσι, Τζαγκαράκης, Α. Κοσκινάς (81’ Α. Διαμαντάκης).