Του Γιώργου Σταρά. Δημοσιεύτηκε: TOP NEWS, ΛΙΒΑΔΙΑ, ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ

Δημοσιεύτηκε στις 20:05 – 23/12/2012 με Χωρίς σχόλια

Ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ψηλορείτη ώστε να ανατρέψει το εις βάρος του αποτέλεσμα και να πάρει εν τέλει την νίκη με 3-1 επί των αξιόμαχων Λιβαδιών κλείνοντας με θετικό πρόσημο την φετινή χρονιά.

Η ομάδα του Φουρφουρά σταθεροποιείται πλέον για τα καλά στην πρώτη τετράδα και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία μετά και την πρόκριση του στους «4» του Κυπέλλου Ρεθύμνου.

Πρώτη καλή στιγμή για το παιχνίδι στο 10’ με τον Καλυβιαννάκη να προσπαθεί να αιφνιδιάσει από το κέντρο αλλά να σουτάρει λίγο άουτ. Στο 17’ ο Ματαραγκάσι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Κλάδος απέκρουσε με τα πόδια. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να προηγηθούν στο 28’ μετά από φάουλ του Ιβάνοφ και απόκρουση του Διαμαντάκη ο Χρυσός σέντραρε εκ νέου με τον Ηλία Χνάρη με κεφαλιά στην μικρή περιοχή να ανοίγει το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 35’ ο Ματαραγκάσι απείλησε με τον Κλάδο να μπλοκάρει ενώ στο 43’ ο Κουρνιανός δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Λιβαδίων να αποκρούει και τον Καλυβιαννάκη στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ στην τελευταάι φάση του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η Αμαριώτικη ομάδα πίεσε και ο Καλυβιαννάκης δεν βρήκε στόχο στο 55’ όμως στο επόμενο λεπτό άνοιξαν το σκορ όταν ο Ματαραγκάσι έκανε την ατομική προσπάθεια και την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Μαθιουδάκη ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ανατροπή για τον Ψηλορείτη με τον Κοσκινά να σεντράρει και τον Λυκούργο Τζαγκαράκη με ψαλιδάκι να σημειώνει το 2-1 για την ομάδα του. Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχόπτωσης με τους γηπεδούχους να σφραγίζουν την νίκη τους στο 91’ όταν από αντεπίθεση ο Τζαγκαράκης έδωσε έτοιμο γκολ στον Ματαραγκάσι με τον νεαρό επιθετικό να γράφει με πλασέ το τελικό 3-1.