Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή (02/08) στο Δημ. Στ. Φουρφουρά τα "8α ΜΑΡΑΚΕΙΑ", στη μνήμη του Αμαριώτη πρωταθλητή δισκοβολίας-γυμναστή Μιχάλη Μαράκη.
Οι αγώνες διοργανώθηκαν από τον Δήμο Αμαρίου, σε συνεργασία με τον Α.Ο. Ψηλορείτη και τον Ο.Κ.Α. Αρκάδι.
Η επίσημη ενημέρωση αναφέρει:
Την Κυριακή 2 Αυγούστου πραγματοποιήθηκαν, στο Δημοτικό Στάδιο Φουρφουρά “Μιχ. Μαράκης”, τα “8α ΜΑΡΑΚΕΙΑ” στη μνήμη του Αμαριώτη Πρωταθλητή δισκοβολίας – Γυμναστή ΜΙΧΑΛΗ ΜΑΡΑΚΗ από το Δήμο Αμαρίου, σε συνεργασία με τον Α.Ο. Ψηλορείτη και τον Ο.Κ.Α. Αρκάδι.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης ξεκίνησε με τον καθιερωμένο ποδοσφαιρικό αγώνα μεταξύ Παλαίμαχων – Εν ενεργεία ποδοσφαιριστών Α. Ο. Ψηλορείτη.
Τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση στη μνήμη των: Μιχάλη Μαράκη, Γιάννη Παραδεισανού, Δρόσου Σμαλιού και Γιώργη Παπουτσάκη.
Ο Δήμαρχος Αμαρίου κ. Παντελής Μουρτζανός, κατά το χαιρετισμό του, ευχαρίστησε το Βουλευτή Ρεθύμνου κ. Γιάννη Κεφαλογιάννη που παρέστη στην εκδήλωση, τον Πρόεδρο κ. Ιωάννη  Ρυακιωτάκη και τους προπονητές του Ο.Κ.Α. Αρκάδι, όπως και το Διοικητικό Συμβούλιο του Αθλητικού Ομίλου Ψηλορείτη για τη σημαντική υποστήριξή τους. Επίσης, ευχαρίστησε το Γυμναστή κ. Πετρακάκη Αλέξανδρο, τον κ. Αλεξάκη Νίκο, καθώς και όλους εκείνους που συνέβαλαν εθελοντικά στη διοργάνωση των 8ων Μαρακείων, αλλά και τους αθλητές/-τριες που αγωνίστηκαν.    
Στη συνέχεια, χαιρετισμό απηύθυνε  ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ρεθύμνου κ. Ανδρέας Ταξάκης, ενώ κεντρικός ομιλητής ήταν ο αδελφός του Μιχάλη Μαράκη, κ. Θεόδωρος Μαράκης, ο οποίος αναφέρθηκε, εκτός από τις αθλητικές επιτυχίες του Μιχάλη Μαράκη, σε οικογενειακές στιγμές που έζησαν μαζί, και ιδιαίτερα στα παιδικά τους χρόνια.
Έπειτα, πραγματοποιήθηκαν οι απονομές των κυπέλλων, μεταλλίων και τιμητικών διπλωμάτων στους αθλητές και τις αθλήτριες που αγωνίστηκαν. Ακολουθούν οι τρεις πρώτοι σε κάθε αγώνισμα:
Δρόμος 3500 μ. Ανδρών, διαδρομή: Τοπική Κοινότητα Πλατανίων – Δημ. Στάδιο Φουρφουρά
1) Σηφάκης Μανώλης (Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) με χρόνο 14:31:05
2) Οικονομάκης Ιωάννης (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) με χρόνο 18:19:01
3) Σταυρουλάκης Ραφαήλ (Βυζάρι) με χρόνο 18:58:08
Δρόμος 3500 μ. Γυναικών, διαδρομή: Τοπική Κοινότητα Πλατανίων – Δημ. Στάδιο Φουρφουρά
1) Χανιωτάκη Μαριλένα (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) με χρόνο 18:05:02
2) Τόπα Κατερίνα (Ορειβατικός Μοιρών) με χρόνο 18:16:00
3) Κόλια Ηλιάδα (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) με χρόνο 20:01:03
Δρόμος 1500 μ. Αγοριών, διαδρομή: Πατρικό σπίτι Μιχ. Μαράκη – Δημ. Στάδιο Φουρφουρά
1) Τζαγκαράκης Δημήτριος  με χρόνο 06:54
2) Διαμαντάκης Παντελής (Α.Ο. Ψηλορείτης) με χρόνο 06:57
3) Σηφάκης Γεώργιος (Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) με χρόνο 08:17
Δρόμος 1500 μ. Κοριτσιών, διαδρομή: Πατρικό σπίτι Μιχ. Μαράκη – Δημ. Στάδιο Φουρφουρά
1) Σηφάκη Μαγδαληνή (Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης) με χρόνο 08:25
2) Μπικέσκου Χριστίνα (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) με χρόνο 08:34
3) Ταταράκη Γεωργία (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) μ,ε χρόνο 08:35
Δρόμος 50 μ. Αγοριών εντός σταδίου
1) Διαμαντάκης Νεκτάριος (Α.Ο. Ψηλορείτης) με χρόνο 07:51
2) Παπαγεωργίου Δημήτρης   με χρόνο 08:00
3) Διαμαντάκης Ανδρέας (Α.Ο. Ψηλορείτης) με χρόνο 08:05
Δρόμος 50 μ. Κοριτσιών εντός σταδίου
1) Κλαψινού Μαρία  με χρόνο 08:20
2) Αντωνάκη Ελπίδα (Α.Ο. Ψηλορείτης) με χρόνο 09:40
3) Μπεκιάρη Ιωάννα  με χρόνο 09:70
Μπαλάκι Αγοριών
1) Μουρτζανός Ιωάννης ( Α.Ο. Ψηλορείτης) με επίδοση 37,10 μ.
2) Κατσαντώνης Νίκος  με επίδοση 34,05 μ.
3) Καλομενόπουλος Μάρκος (Αμάρι) με επίδοση 28,30 μ.
Μπαλάκι Κοριτσιών
1) Σφακιανάκη Σίσσυ  με επίδοση 16,28 μ.
2) Τριπολιτάκη Ειρήνη  με επίδοση 7,05 μ.
Στο αγώνισμα “Δρόμος 50 μ. εντός σταδίου” συμμετείχαν και κατηγορίες Junior:
(με αλφαβητική σειρά)
1) Αντωνομανωλάκη Νίκη
2) Γιακουμάκη Βαρβάρα
3) Διαμαντάκη Αγγελική
4) Λαμπρινού Αγάπη
5) Μαράκης Κωνσταντίνος
6) Μαράκης Μιχαήλ
7) Πάτσιος Ανδρέας
Αριθμός Προβολών: 1